Barcelona leger kispus med svage Almeria

Det var lige før, at man fik ondt af de stakkels Almeria-spillere, der måtte lægge ryg til en ordentlig 0-8-lussing på hjemmebane mod FC Barcelona.

Specielt målmand Diego Alvez, der fik mindre og mindre hjælp af sine holdkammerater, efterhånden som Barcelona-føringen voksede og moralen svandt.

Lionel Messi spillede som altid en stor rolle på Barca-mandskabet, og det var også argentineren, der åbnede målscoringen efter godt et kvarters spil.

Og da først Messi havde fået hul, væltede boldene ind bag Alvez som kom de ud af en ketchupflaske. På 20 minutter scorede catalonierne fem mål og gik altså til pause med en 5-0-føring.

De modløse Almeria-spillere og deres fyringstruede træner Juanma Lillo havde ikke meget mere at komme i anden halvleg, hvor Lionel Messi scorede sit tredje mål i kampen.

Dermed fortsætter han sin forrygende form og har nu scoret i de seneste otte Barcelona-kampe i træk, ligesom han også nettede i midtugens landskamp mod Brasilien.

Dankse Michael Jakobsen var henvist til Almerias bænk hele kampen, men det var han nok ikke så ked af, resultatet taget i betragtning

/ritzau/

Barcelona vinder en storsejr på 8-0 over Almeria. Michael Jakobsen så til fra bænken.

Offentliggjort Sidst opdateret