Barcelona skuffer på ny og taber overraskende i egen hule

Lamine Yamal fik comeback, efter at en ankelskade har holdt ham ude i de seneste uger, da FC Barcelona skuffede og tabte i egen hule til Las Palmas. Foto: Albert Gea/Reuters

For tredje ligakamp i træk satte Barcelona point til, da holdet overraskende tabte 1-2 hjemme til Las Palmas.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det kører ikke for FC Barcelona i den spanske La Liga for tiden.

Lørdag tabte catalonierne overraskende 1-2 i egen hule til undertippede Las Palmas, der er at finde i den tungere ende af tabellen. Nederlaget var tredje ligakamp i træk, at Barcelona satte point til.

De seneste runder har budt på nederlag til Real Sociedad og pointtab mod Celta Vigo, inden det catalanske mandskab lørdag skuffede endnu en gang.

Barcelona sad i store dele på opgøret, men værterne var kampen igennem rystende usikre defensivt, og det udnyttede de undertippede gæster to gange i anden halvleg.

Den ringe form betyder, at Real Madrid for alvor har mulighed for at hale ind på catalonierne. Hovedstadsklubben er på andenpladsen fire point efter, men har spillet to kampe færre end Barcelona.

I lørdagens opgør mod Las Palmas havde Fermin Lopez tidligt muligheden for at give Barcelona føringen, men den unge offensivspiller misbrugte.

Barcelona dominerede første halvleg, men viste samtidig stor usikkerhed defensivt, de få gange Las Palmas nærmede sig.

Efter pausen fik Lamine Yamal comeback efter en skadepause, men den offensive komet kunne ikke ændre på de defensive svagheder, der kort inde i anden halvleg blev straffet.

Las Palmas spillede sig flot ud af Barcelonas høje pres, og det gav plads på værternes halvdel. Sandro Ramirez modtog bolden, og efter en skarp førsteberøring sendte han fra kanten af feltet bolden fladt i nettet.

De undertippede gæsters føringsmål øgede Barcelona-presset, og efter en time bragte Raphinha balance i regnskabet, da han fra kanten af feltet fladt sendte kuglen i kassen.

Derfra troede man, at det skulle blive spil til et mål, men værternes defensive sikkerheder var der ikke ryddet ud i, og halvvejs i anden halvleg blev det på ny straffet.

Barcelona-forsvarskæden snorksov, og så kunne frontløberen Fabio Silva bryde igennem og på ny bringe gæsterne i front.

I slutfasen trykkede Barcelona på, men takket være flere gode redninger fra Las Palmas-keeper Jasper Cillessen og en tandløs offensiv fra værterne, endte det med den første Las Palmas sejr på udebane mod Barcelona siden 1971.

/ritzau/