Bayern-back: Vi vil vinde titlen hurtigst muligt
Når Bayern Münchens spillere tirsdag aften løber på banen i Berlin, er de fast besluttet på at sikre det tyske mesterskab.
Det vil sydtyskerne gøre med en sejr over hjemmeholdet, Hertha.
- Der er helt sikkert en brændende lyst. Vi ved, at vi slet ikke har vundet endnu, så vi kommer til Berlin og er seriøse omkring det. Vi vil gerne vinde Bundesligaen så hurtigt som muligt, siger Bayern Münchens østrigske venstre back David Alaba ifølge AFP.
Hvis Bayern München besejrer Berlin, slår klubben sin egen tyske rekord ved at vinde titlen syv spillerunder, før sæsonen er forbi. Det vil samtidig være klubbens mesterskabstitel nummer 24.
Et hak i to-do-listen vil også give Bayern Münchens spillere muligheden for at fokusere på Champions League-opgøret mod Manchester United den 1. april.
Også i Champions League synes Bayern München at være favorit til at genvinde sin titel.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker