Tilmed viste tv-billeder, at holdets store stjerne Franck Ribery nægtede at give træner Jupp Heynckes hånden, da træneren trak franskmanden ud af kampen midtvejs i anden halvleg.
Men den reaktion skal man ikke lægge noget i, mener Heynckes ifølge nyhedsbureauet Reuters.
- Det er naturligt, at når en spiller bliver udskiftet i en så vigtig kamp, så er han ikke glad, siger Heynckes.
Det samme mener Uli Hoeness, klubpræsidenten, der i mange år var manager og har købt håndfulde af spillere med store egoer.
Han gider slet ikke snakke om Riberys opførsel.
- Det er jeg bedøvende ligeglad med. Hvorfor spørge om et håndtryk, når vi kan snakke om fodbold, spurgte Hoeness ifølge nyhedsbureauet AFP reportere efter fadæsen i Basel, der giver et vanskeligt udgangspunkt før returkampen i München.
Den fornyede fokus på Bayern-stjernernes holdånd og vilje til at sætte deres egen person i anden række kommer efter, at hollandske Arjen Robben for et par uger siden blev beskyldt for egoisme af blandt andre ærespræsident Franz Beckenbauer.
66-årige Jupp Heynckes, der har oplevet lidt af hvert i en lang trænerkarriere, bevarer dog roen udadtil, både i forhold til den fornærmede franskmand og mulighederne for at gå videre trods skuffelsen mod det schweiziske hold.
- Det er en ubehagelig situation, men jeg har været i den slags situationer før.
- Alarmklokkerne ringer, men vi har en hjemmekamp, og der kan vi stadig ændre resultatet. Det er absolut muligt at slå Basel 2-0 hjemme, siger Jupp Heynckes.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde