Mario Gómez har i denne sæson scoret masser af mål for Bayern München. Men ingen af scoringerne har været vigtigere end det mål, han lavede onsdag aften.
Her scorede Gomez i sidste minut målet i 1-0-sejren på udebane over Inter i Champions League.
- Det var helt sikkert mit vigtigste mål i Champions League, siger Gomez, der nu har scoret syv gange i Europa i denne sæson.
- Når man scorer lige inden slutfløjt og sikrer sejren, så er det selvfølgelig en meget dejlig fornemmelse, man har.
- Vi kæmpede overalt på banen, nede bagved og oppe foran, og vi fik belønning for vores arbejde til sidst, fortæller den glade matchvinder.
Kampen i Milano var et opgør mellem sidste sæsons to finalister. I maj vandt Inter finalen med 2-0, men meget tyder på, at italienerne må forlade turneringen i 1/8-finalerne.
Der er returopgør i München den 15. marts.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker