Bayern-keeper: Fatalt at ryge ud til Shakhtar
Manuel Neuer forventer, at Bayern München på hjemmebane vinder over Shakhtar Donetsk i Champions League.
Onsdag aften skal Bayern München forsøge at avancere til kvartfinalerne i Champions League i fodbold.
På hjemmebane får det tyske storhold besøg af ukrainske Shakhtar Donetsk i returkampen i 1/8-finalen. Det første opgør i Ukraine endte 0-0.
Bayern-keeper Manuel Neuer lægger ikke skjul på, at et exit til tyskerne vil være en katastrofe.
- Vi har altid den pligt at komme videre, især i begyndelsen af knockout-fasen. Hvis vi ikke gør det, er det fatalt, siger den tyske verdensmester ifølge dpa.
Bayern må til returkampen klare sig uden sin spanske midtbanestyrmand Xabi Alonso. Den 33-årige tidligere Real Madrid-og Liverpool-spiller blev udvist i Ukraine og har derfor karantæne.
Det forventes, at Alonsos plads på den defensive midtbane overtages af den tyske verdensmester Bastian Schweinsteiger, så helt skidt ser det ikke ud for værterne.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned