Bayern München er klar til Champions League-finalen, hvis holdet ikke lukker mål ind i tirsdagens returopgør i semifinalen mod Lyon. Men den opgave kan vise sig meget vanskelig, da den tyske klub er ved at løbe tør for defensive spillere.
I weekendens kamp mod Borussia Mönchengladbach måtte Bayerns to centrale forsvarsspillere, Martin Demichelis og Daniel Van Buyten, begge udgå med skader, og det er tvivlsom, om de bliver klar til tirsdagens opgør i Lyon.
I kampen mod Mönchengladbach blev ukraineren Anatoli Tymoschuk rykket ind i centerforsvaret, men han er i mellemtiden blevet syg og må blive hjemme i München.
Daniel Pranjic, der spillede på den defensive midtbane i det først opgør, kan heller ikke spille, da han er ramt af karantæne. Den offensive spiller Franck Ribéry kommer selvfølgelig heller ikke i aktion på grund af sin udvisning i det første opgør.
Hos Lyon har der været tvivl om forsvarsspilleren Cris, der pådrog sig en skade i det første opgør, men han er blevet klar til at deltage i tirsdagens kamp.
Bayern München vandt det første opgør mellem de to hold med 1-0.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub