Da Bayern München i onsdags tabte 1-2 til Bordeaux i Champions League fik de tyske spillere af klubbens formand Karl-Heinz Rummenigge klar besked på at tage sig sammen og venligst men bestemt vinde lørdagens kamp i bundesligaen over Frankfurt. Bayern vandt da også kampen med 2-1, men Rummenigge havde nok håbet på en noget mere overbevisende indsats.
I hvert fald leverede Bayern-spillerne i lørdagens kamp en uinspireret indsats i størstedelen af de 90 minutter. Der var da også pibekoncert fra de 69.000 tilskuere, da spillerne gik til pause med et 0-0-resultat, og det blev ikke bedre, da Frankfurts Alexander Meier efter en times spil bragte udeholdet i front.
Indskiftede Arjen Robben fik udlignet til 1-1, og det så ud til at skulle blive det for Bayern München utilfredsstillende facit. Men forsvarsspilleren Daniel van Buyten ville det anderledes. Han blev fem minutter før tid hevet frem i angrebet, og efter at have opholdt sig der i tre minutter, headede han sejrsmålet i nettet.
Forløsningen og lettelsen hos Bayern-træner Louis van Gaal var tydelig, og hollænderen kan igen glæde sig over tre point.
Mens Bayern vandt, ser det fortsat skidt ud for VfB Stuttgart. Holdet, der sidste sæson spillede med om mesterskabet tabte med 0-1 til Hannover og ligger helt nede som nummer 14 i ligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned