Bayern München har haltet gevaldigt i denne sæson, hvor storklubben er langt fra toppen, og lørdagens skuffende 3-3-kamp ude mod bundklubben Borussia Mönchengladbach får nu træner Louis van Gaal til at skælde sine spillere ud.
- Vi smed det væk, og jeg var meget skuffet og faktisk også en smule vred på spillerne. Vi var overlegne i første halvleg, men misbrugte mange chancer, siger van Gaal.
Mario Gomez og Bastian Schweinsteiger bragte ellers den gæstende storklub på vinderkurs efter Patrick Hermanns tidlige føringsmål for Mönchengladbach.
Men Marco Reus og indskiftede Igor de Camargo scorede i anden halvleg til 3-2, hvilket længe så ud til at blive slutresultatet, inden Philipp Lahm kort før tid scorede til slutstillingen 3-3.
- Vi kunne have været tre, fire, fem mål foran ved pausen. Vi gav to mål væk i de første 10 minutter efter pausen. Efter det arbejdede vi utroligt hårdt, men de 10 minutter afgjorde kampen, siger van Gaal.
- Spillerne er skuffede, det er jeg klar over. Men det må bare ikke ske, siger van Gaal.
Bayern München vandt sidste år både mesterskab og pokaltitel og spillede sig i Champions League-finalen, hvor det dog blev til et nederlag til Inter. Holdet ligger lige nu midt i Bundesligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker