Efter et flot comeback lykkedes det tirsdag aften Bayern München at vende 0-1 til en 2-1-sejr over Manchester United i holdenes første kamp ud af to om at komme i Champions League-semifinalen.
Sejren i München, hvor Ivica Olic blev matchvinder for de tyske værter i overtiden, var bestemt ikke ufortjent. Det mener Bayern-træner Louis van Gaal.
- Vi vandt fortjent, meget fortjent endda. Men Manchester er stadig favorit. De kan bruge en 1-0-sejr i returkampen, men jeg tror, vi har en chance, siger den hollandske træner, der ellers så sit hold komme bagud efter lidt over et minuts spil ved Wayne Rooney.
Også kroatiske Olic var yderst tilfreds med sejren.
- Vi spillede meget godt, især efter pausen. Dette er bestemt min bedste kamp for klubben indtil videre, fortæller angriberen.
Returkampen i Manchester spilles på onsdag i næste uge.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie