Bayerns tremålshelt overraskede sig selv

Med tre scoringer gjorde angriberen Ivica Olic sit til, at Bayern München tirsdag spillede sig frem til finalen i Champions League.

Det skete med en sejr på 3-0 på udebane over franske Lyon.

- Jeg havde aldrig troet, at det var muligt. Tre scoringer er fantastisk i sådan en kamp, siger Ivica Olic efter sit lille målorgie.

- Det er måske den bedste kamp i hele mit liv. Det vigtigste var, at vi spillede som et hold. Nu skal vi gentage dette i finalen, fortæller Olic.

Efter 26 minutter bragte kroaten gæsterne foran med 1-0, mens han efter pausen scorede to gange, det ene på et hovedstød.

Bayern München, der vandt hjemmekampen med 1-0, møder i finalen den 22. maj enten Inter eller Barcelona. Hvem det bliver, afgøres onsdag i Spanien, efter at Inter vandt det første opgør med 3-1.

/ritzau/

Foto: LIONEL CIRONNEAU/AP

Ivica Olic var stolt og overrasket over sin egen bedrift med de tre scoringer, der bragte Bayern München i Champions League-finalen i 3-0-sejren over Lyon.

Offentliggjort Sidst opdateret