Tottenham har meldt ud, at klubben ønsker at tilknytte David Beckham, og den 35-årige englænder er efter al sandsynlighed også klar til at indgå en lejeaftale med London-klubben.
Det fortæller Tottenham-manager Harry Redknapp.
- Han har sagt, at han gerne vil komme og spille for Tottenham, siger Redknapp.
Manageren mener dog, at en lejeaftale med Beckhams klub, amerikanske LA Galaxy, skal falde hurtigt på plads.
- Jeg har givet opgaven videre til andre i klubben. De taler med de folk, som det er nødvendigt at tale med hos hans klub, siger Redknapp.
I december oplyste Beckham, at han var interesseret i en lejeaftale med en europæisk klub for at spille sig nærmere et comeback for det engelske landshold. I den forbindelse fastslog Beckham også, at hans tidligere klub Manchester United er den eneste, han kan forestille sig at optræde for i England.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde