Begrænset kendskab gav Danmark defensive kvaler i Basel
Althea Reinhardt spræller forgæves i det danske mål, på en af de mange frie afslutninger som schweizerne spillede sig til. Danmark scorede dog fem mål mere i den anden ende. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
En del schweizere er relativt ukendte internationalt, og det gav det danske forsvar og målvogterne problemer.
Den forventede danske sejr over Schweiz ved EM i kvindehåndbold kom aldrig i fare. Men sejren på 35-30 var ikke så overbevisende, som mange nok havde regnet med.
Især de 30 schweiziske scoringer og store defensive problemer for Danmark var overraskende. Ifølge landstræner Jesper Jensen kan det være svært at spille mod hold, som man ikke kender ret godt.
- Man skal huske på, at det kroatiske hold, som er med denne gang, det schweiziske hold og også det færøske hold, er jo ikke spillere, vi kender super godt, siger han.
- Det vil sige, at de kan være en smule hurtigere i deres finter, de kan skyde lidt anderledes, eller de kan være lidt mere tunge, når de kommer på kant. Det vil sige, at det faktisk er en svær størrelse for især keeperne, men også for forsvarsspillere.
Althea Reinhardt fik sine første EM-minutter i målet trods en smule snot og hoste tilbage i kroppen. Hun anerkender også schweizernes niveau, men er heller ikke helt tilfreds med sin egen præstation.
- De var supergode til at udnytte vores ydersider. Og så havde jeg ikke helt redningerne, som jeg plejer at have på dem, lyder det fra keeperen.
Statistikkerne afslører, at hun trods alt sluttede kampen med en redningsprocent på over 35. Og kollega Anna Kristensens ditto lå på over 38, efter at hun fik en del af anden halvleg.
Så selv om 30 mål er mere, end Jesper Jensen bryder sig om at indkassere, så er der også en naturlig forklaring på det.
- Generelt har vi haft en højere frekvens i vores kampe, og der er flere angreb frem og tilbage. Det giver flere mål, siger landstræneren og lægger op til, at de danske fans måske bare skal til at vænne sig mere til målrige kampe for kvindelandsholdet.
- Før kunne vi have svært ved at score 27-28 mål, så når vi ligger og laver over 30 mål selv, så giver det også bare flere mål i vores ende. Det skal vi også acceptere.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub