Bekymret Riis: Contador er bange

Der er stor sandsynlighed for, at cykelrytteren Alberto Contador ikke kommer til at køre Tour de France i år, har den internationale cykelunion (UCI) meddelt, og den melding gør indtryk på spanieren, fortæller Bjarne Riis.

- Han er bange, men han er stadig fuldt ud motiveret, siger den danske holdejer på Saxo Bank-Sungard i et interview med Reuters.

Den følelse deler spanieren med Bjarne Riis.

- Vi er bekymrede, og vi har vi gjort det bedste for at beskytte ham. Vi har gjort alt, hvad vi kunne for at tegne kontrakt med verdens bedste rytter, og jeg kan ikke forestille mig, at han ikke kommer til at køre i Saxo Bank-trøjen, siger Bjarne Riis.

Den spanske cykelrytter blev suspenderet i august 2010, da det stod klart, at han havde afleveret en positiv dopingprøve under Tour de France sidste år.

Det var UCI's præsident Pat McQuaid, som i sidste uge afsagde en forsigtig dom over, at Contador næppe kommer til at køre Tour de France i år, men den dom kan Bjarne Riis ikke bruge til noget.

- Det er ren spekulation. Det er rigtigt, at de fandt clenbuterol, men koncentrationen var forsvindende lille, siger Bjarne Riis.

I øjeblikket arbejder det spanske cykelforbund på sagen, hvis afgørelse egentlig var berammet allerede, men som er udskudt flere gange.

Den danske holdejer vil endnu ikke overveje, hvad han gør, hvis han ikke råder over Contador.

- Det vil jeg ikke tænke på. Vi fortsætter helt normalt, som hvis hans sæson var ved at begynde, siger Bjarne Riis.

/ritzau/

Alberto Contador er bange for, at der ikke bliver noget Tour de France i år, fortæller holdejer Bjarne Riis.

Offentliggjort Sidst opdateret