Dinamo Minsk og FC København skal til Aserbajdsjan for at mødes i Conference League. Her er årsagen:
* Siden marts 2022 har belarusiske klubber og landshold ikke måttet spille deres hjemmekamp på belarusisk jord. Beslutningen blev truffet af Uefa på grund af den belarusiske hjælp til Ruslands invasion af Ukraine.
* Dinamo Minsk har derfor skullet vælge en anden hjemmebane. Holdets træner, Vadim Skripchenko, forklarede før Conference League-premieren valget af Sumgayits stadion i Aserbajdsjan:
- Sidste sæson spillede vi her i kvalifikationen til Conference League. Desuden havde vi brug for en flyveforbindelse fra Minsk, så vi kom direkte til Baku. Aserbajdsjan er venlig over for Belarus, og det er nemmere at komme dertil end andre lande.
Kilder: Uefa, BBC, Edinburgh Evening News.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned