Belgisk perle sikrer sejr i reservernes gruppefinale
Belgien kan se frem til et møde med Japan i ottendedelsfinalen, mens England møder Colombia. Foto: Fabrizio Bensch/Reuters
Fabrizio Bensch/Reuters
Adnan Januzaj scorede kampens eneste mål i Belgiens sejr over England. Tre point sikrede Belgien gruppesejren.
Et flot mål af Belgiens Adnan Januzaj var torsdag aften nok til at sikre holdet en 1-0-sejr over England og førstepladsen i gruppe G.
Både Belgien og England stillede med reserverne i opgøret, der dermed ikke blev den store gruppefinale, som mange forud for VM-slutrunden havde håbet på.
Med de tre point slutter Belgien som etter i gruppen og skal dermed møde Japan i ottendedelsfinalen, mens England som toer møder Colombia.
Går Belgien videre, lurer et potentielt opgør mod de stærke brasilianere til gengæld i kvartfinalen, mens vinderen af Sverige-Schweiz kan vente på Englands videre færd.
På forhånd var det derfor et åbent spørgsmål, hvor målrettet Belgien og England ville gå efter at vinde gruppe torsdag aften.
På banen var der dog umiddelbart ingen tegn på, at reserverne fra de respektive mandskaber ikke gik efter sejren, om end tempoet i perioder var en smule lavt.
Belgien var tættest på i første halvleg, hvor angriberen Michy Batshuayi fik fumlet bolden frem til målstregen, hvor den blev clearet af forsvaret.
Marouane Fellaini havde også en pæn chance, men også hans forsøg blev reddet af en engelsk forsvarer. i den anden ende prøvede Ruben Loftus-Cheek med hovedet, men uden held.
Der gik 51 minutter, før kampens første mål faldt. Til gengæld var det et flot et af slagsen.
Real Sociedad-spilleren Adnan Januzaj flyttede bolden hurtigt med fødderne og drejede den op i modsatte hjørne med et perfekt spark til 1-0.
Marcus Rashford fik en gylden mulighed for at udligne, da han slap alene igennem, men hans flade forsøg gik uden om mål.
Tættere kom England ikke, og belgierne løb dermed med sejren.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde