Den belgiske rytter Wouter Weylandt fra Leopard-Trek døde mandag i forbindelse med et grimt styrt på mandagens etape af Giro d'Italia.
Weylandt blev liggende på asfalten med store smerter efter styrtet, der indtraf omkring 20 kilometer fra målstregen.
Lægerne var dog hurtigt over ham. Først klippede de hans hjelm op, og ifølge flere medier modtog den 26-årige belgier hjertemassage, inden man forsøgte at transportere ham videre til et hospital med en helikopter.
Som minutter gik, stod det efterhånden klart, at Weylandts liv ikke var til at redde.
- Han fik den behandling, vi umiddelbart var i stand til at give ham. Selv om han kom hurtigt under behandling, var der ingenting, vi kunne gøre. Hjertet stoppede med at slå, siger en af de læger, der var tilstede.
Dødsulykken kommer som et chok for alle, og Giro-arrangørerne valgt straks at afblæse festlighederne i målområdet, hvor spanske Angel Vicioso Arcos lidt tidligere havde sikret sig etapesejren.
Weylandt nåede trods sin tidlige død at gøre sig bemærket i historiebøgerne i såvel Giro'en som det store spanske etapeløb, Vuelta a España.
Skæbnen ville det således, at han faktisk vandt tredje etape af 2010-udgaven af Giroen. Den etape, der året efter kostede ham livet.
I 2008 kørte han sig desuden til en sejr på 17. etape i Vuelta a España.
Wouter Weylandt var en del af Leopard-Trek-mandskabet, der er blevet etableret før sæsonen med danskerne Brian Nygaard og Kim Andersen i ledende roller.
Belgieren havde også flere danske holdkammerater i Jakob Fuglsang, Anders Lund, Martin Mortensen og Martin Pedersen.
Leopard-Trek stiller dog ikke til start i Giroen med nogen af holdets danskere.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker