Bendtner efter sag om bilhærværk: Undskyld

Nicklas Bendtner siger i et åbent brev undskyld, efter at det fredag kom frem, at han blev arresteret for hærværk mod nogle biler i forbindelse med en bytur tidligere på måneden.

Hærværkssagen er blot den seneste af en række uheldige episoder for landsholdsangriberen den seneste måned.

- Jeg er helt utrolig ked af det. Jeg beklager dybt, at have været en del af disse episoder, der tolkes så voldsomt, fortæller Bendtner ifølge ekstrabladet.dk i brevet.

- Jeg påtager mig fuldt og helt ansvaret for ikke at have trådt ud af begivenhederne, før de gik op i en spids.

- Fejlen er min og jeg er utrolig ked af at have skuffet så mange mennesker.

- Jeg er i bund og grund en almindelig mand, men med et ualmindeligt job. Det glemmer jeg ind i mellem, men jeg ved det godt, og derfor skal der ikke lyde nogen som helst undskyldning for, at jeg er blevet hvirvlet ind i disse ting, fortæller Sunderland-angriberen.

/ritzau/

Nicklas Bendtner siger undskyld, efter at det fredag kom det frem, at politiet har arresteret ham for hærværk

Offentliggjort Sidst opdateret