Bendtner havde minimum otte genstande i blodet
Nicklas Bendtner havde omkring otte genstande - sandsynligvis flere - i blodet, da fodboldspilleren natten til søndag blev stoppet i sin bil af politiet på Gammel Strand i København.
Det er tirsdag kommet frem, at Juventus-spilleren havde en promille på minimum 1,75, hvilket betyder, at Bendtner havde drukket tæt.
Med en vægt på 84 kilo - som det står opført på DBU's hjemmeside - svarer en promille på 1,75 til 8,5 genstande, hvis man benytter en promille-udregningsmodel fra sundhed.dk.
Da alkoholen bliver forbrændt med 0,15 procent per time, så kan fodboldspilleren sagtens have drukket endnu mere natten mellem lørdag og søndag.
Udregningsmodellen er dog ikke helt nøjagtig, da det eksempelvis også har betydning, om Nicklas Bendtner har indtaget mad, mens han har drukket.
Derudover har Bendtners fedtprocent også betydning for promillen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned