Bendtner: Jeg burde spille mere i Wolfsburg
Bendtner: Jeg burde spille mere i Wolfsburg Foto: POLFOTO/Tariq Mikkel Khan
POLFOTO/Tariq Mikkel Khan
Nicklas Bendtner afviser Galatasaray-rygte og vil i stedet jagte mere spilletid i sin tyske klub Wolfsburg.
Landsholdsangriberen Nicklas Bendtner er indstillet på at blive og kæmpe for sin chance i Wolfsburg.
På rygteplan er Bendtner sat i forbindelse med tyrkiske Galatasaray, men det bliver med garanti ikke til et klubskifte på transfervinduets sidste dag.
- Jeg bliver i Wolfsburg, fastslog Bendtner, da han mandag var dukket op i landsholdslejren i Helsingør før EM-kvalifikationskampene mod Albanien på fredag og Armenien i begyndelsen af næste uge.
Angriberen er mødt op med tre scoringer for Wolfsburg fordelt på fem kampe - og blot 73 minutters spilletid - i sæsonstarten.
- Jeg har ikke været tilfreds med det hele. Jeg burde have spillet noget mere fra start.
- Det har været fint for mig at score nogle mål, men det er bare en begyndelse. Der skal bygges mere på, siger Bendtner.
Han forsøger at gøre, hvad han kan for at få succes i bundesligaklubben, hvor han primært bliver brugt som indskifter.
- Det er ikke noget, jeg har reel indflydelse på. Jeg gør, hvad jeg kan for, at træneren skal tage de valg, som jeg ønsker, siger han.
Wolfsburg har i sommerens transfervindue solgt Kevin De Bruyne og Ivan Perisic, hvilket kan blive en fordel for Bendtner.
- Vi har haft et travlt vindue, og der har været meget snak med de to, vi skulle sælge.
- Det er nu faldet på plads, og nu er der kommet mere ro på klubben. Nu kan vi fokusere på fodbold. Så bliver det også godt for mig at komme ind i en mere fast rytme, siger Bendtner.
Trods den sparsomme spilletid i Wolfsburg melder han sig på toppen mod Albanien.
- Min form er god. Der er ikke noget at komme efter, fastslår han.
Landsholdets midtbaneprofil Christian Eriksen meldes af læge Søren Kaalund ude af Albanien-kampen, hvilket Nicklas Bendtner foreløbig tager med ro.
- Christian er en vigtig spiller, men hvis han ikke bliver klar, så har vi en uge til at finde ud af, hvordan og hvorledes vi tackler den situation.
- Christian er en af dem, der lægger op til mine mål. Så det kan være noget, vi kommer til at savne, siger Bendtner.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker