Bendtner lyner igen for Rosenborg
Nicklas Bendtner er nu oppe på to scoringer for Rosenborg i to kampe. (Arkivfoto). Foto: ritzau
ritzau
Danskeren kom på banen efter en time mod Sandefjord og skulle blot bruge ti minutter på at komme på måltavlen.
Nicklas Bendtner har fået en lovende start på sit ophold hos Rosenborg i norsk fodbold.
Onsdag scorede den danske angriber sit andet mål for mesterklubben, der på udebane slog Sandefjord med 3-0.
Bendtner indledte opgøret på bænken, men blev sendt i aktion efter godt en times spil.
Efter blot ti minutter på banen øgede danskeren til 2-0, da han kæmpede sig foran en midterforsvarer og med foden prikkede en flad tværpasning fra Milan Jevtovic i mål.
I weekenden tog Nicklas Bendtner hul på sit nye norske eventyr med et mål i ligapremieren mod Odd.
Her brugte angriberen sin fysik i en luftduel, da han pandede det vigtige 1-0-mål i kassen. Kampen endte ligesom onsdag aften med en 3-0-sejr til Rosenborg.
29-årige Bendtner er rejst til Norge for at få genstartet en karriere, der ikke har budt på megen spilletid de senere år.
Danskeren skiftede i vinterpausen til Rosenborg fra Nottingham Forest i den næstbedste engelske fodboldrække.
Mike Jensen var med i hele kampen for Rosenborg, hvor den tidligere Brøndby-spiller er anfører.
Udover Mike Jensen og Nicklas Bendtner gjorde Patrick Mortensen sig bemærket onsdag aften i norsk fodbold. Den tidligere Lyngby-spiller scorede to gange for Sarpsborg i en 3-1-sejr ude over Aalesund.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde