Bendtner om succes: Sammenholdets skyld

Nicklas Bendtner har haft et forrygende efterår på fodboldlandsholdet med mål mod Norge og Portugal i EM-kvalifikationen samt senest mod Sverige i fredagens testkamp i Parken.

Sunderland-angriberen vurderer, at sammenholdet på det nuværende landshold aldrig har været bedre, og at det er skyld i succesen for både ham og holdet.

- Som gruppe fungerer vi godt, og det er trænerstabens skyld. Det er på grund af den disciplin, de har lagt.

- Den bliver fulgt, og derfor føler alle spillere sig en del af helheden. Der er ikke nogen, som er vigtigere end andre. Alle er på det samme niveau. Det er vigtigt på et landshold, siger Bendtner.

- Vi har set eksempler på, at det ellers lynhurtigt kan ændre sig, så hele lortet falder sammen, lyder det fra Bendtner.

Han er med årene selv blevet bedre til at indordne sig under landstræner Morten Olsens regler på landsholdet.

- Der er regler, der skal overholdes. For eksempel at træne hårdt hver gang. Det gør jeg nu, fortæller angriberen.

16 mål i 44 kampe er Bendtner noteret for i rødt og hvidt. Siden sommerferien har han scoret fire mål i fem kampe. To mål mod Norge og et mål mod henholdsvis Portugal og Sverige.

Næste opgave for landsholdet er på tirsdag, hvor Finland er modstanderen i endnu en venskabskamp, som spilles i Esbjerg.

/ritzau/

Det stærke sammenhold er skyld i fodboldlandsholdets succes, mener Nicklas Bendtner, som selv er flyvende.

Offentliggjort Sidst opdateret