Bendtners konkurrent er skadet

Wolfburg's Ivica Olic imellem Lille's Marko Basa og Ronny Rodelin, torsdag aften i Lille. Foto: Michel Spingler/AP/POLFOTO

Nicklas Bendtners konkurrent i Wolfsburgs angreb, Ivica Olic, er skadet og tvivlsom til bundesligakamp søndag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den danske fodboldspiller Nicklas Bendtner har ikke været udtaget til Wolfsburgs to seneste bundesligakampe.

Torsdag var han heller med mod Lille i Europa League, men nu åbner der sig øjensynligt en mulighed.

Hans nærmeste konkurrent i Wolfsburgs angreb, kroaten Ivica Olic, blev nemlig skadet i Lille, og misser muligvis søndagens opgør mod SC Paderborn. Det oplyser træner Dieter Hecking ifølge nyhedsbureauet dpa.

Olic fik en "let forstrækning" da Wolfsburg vandt 3-0 i Frankrig torsdag aften, og hans deltagelse søndag er tvivlsom, men ikke helt udelukket

- Det er i hvert fald ikke udelukket, at han er væk, siger Dieter Hecking.

Nicklas Bendtner har ikke deltaget i Wolfsburgs seneste bundesligakampe, og var på grund af et maveonde heller ikke med i torsdagens opgør.

Ifølge dpa er hollandske Bas Dost den mest sandsynlige afløser for Olic i søndagens kamp. Han scorede sit første sæsonmål i sejren på 3-1 over Hannover i sidste uge.