FCK spillede en af sæsonens dårligste kampe, men et samlet 4-4-resultat var over to kampe nok til at nå i pokalfinalen, og det var det vigtigste, mener FCK-træner Carsten V. Jensen.
- Det handlede om at komme i finalen, men vi har også en ambition om at levere gode præstationer, når vi går på banen. Vi kom tidligt foran og havde en fornemmelse af, at det nok skulle komme til at glide.
- Vi fandt trøst i den tidlige scoring og gik lidt ned i gear. Derefter var det svært at komme tilbage. Det var forfærdeligt hele vejen igennem, erkender Carsten V. Jensen over for 6'eren.
FCK-angriberen Dame N'Doye sendte udeholdet i front med 1-0 efter 13 minutter. Derefter tog Sønderjyske overraskende styringen på kampen og endte med at vinde 4-3, men ryge ud på reglen om udebanemål.
- Jeg har sagt til drengene: "you played like shit, but we are in the cup final". Det var med lodder og trisser, fortæller FCK-træneren.
Det var første gang, FCK tabte en betydende kamp, siden Carsten V. Jensen blev ansat som træner i januar. Carsten V. Jensen, som også er sportsdirektør i klubben, overtog styringen efter fyringen af Roland Nilsson.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde