Det tyske landshold i fodbold er blevet alvorligt svækket forud for sommeren VM i Sydafrika.
Holdets anfører og omdrejningspunkt på midtbanen, Michael Ballack, må melde afbud med en skade, oplyser det tyske fodboldforbund.
Chelsea-spilleren blev skadet i højre ankel, da Chelsea lørdag vandt FA Cup-finalen over Portsmouth med 1-0.
Han udtrykte nervøsitet for sin VM-deltagelse umiddelbart efter finalen, og det var tilsyneladende god grund.
En skanning mandag viste, at en ledbånd i anklen er så alvorlig beskadiget, at Ballack må holde en længere pause.
- Hvis du to-tre uger før du skal til VM, må melde afbud, så må man sige, at det er bittert, siger han til tv-stationen ZDF.
Den 33-årige Chelsea-stjerne har været anfører for Tyskland siden 2004, hvor den daværende træner, Jürgen Klinsmann, pegede på ham som sit forbindelsesled til spillerne på banen.
Han var ved den seneste slutrunde, EM i 2008, med til at spille Tyskland i finalen mod Spanien, som vandt kampen. Og Ballack havde glædet sig til endnu en slutrunde.
- Det er meget skuffende, siger Ballack, der inden skiftet til Chelsea i 2006 var den helt store profil gennem fire år hos Bayern München og før det tre år hos Bayer Leverkusen.
Ballack har spillet 98 kampe for det tyske landshold og scoret imponerende 42 mål.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker