Bjarne Riis har prøvet det før, og nu skal han til det igen. Han skal til næste år finde en ny hovedsponsor, efter at den nuværende af slagsen, Saxo Bank, har meddelt, at den stopper med udgangen af 2010.
Alligevel lader holdejeren hos Team Saxo Bank sig ikke ryste.
- Jeg har set alt det, der har stået i pressen, og jeg har set, at jeg skulle have mistet lysten og gnisten. Gu har jeg ej. Dette hold er mit livsværk. Jeg har ikke resigneret, og jeg resignerer ikke. Jeg giver ikke op. Tankerne er slet ikke i den retning, siger Bjarne Riis til B.T.
Tankerne om at opgive sit cykelhold har dog været til stede, indrømmer han.
- Så sent som i december stod jeg foran alle rytterne og min stab og fortalte, at godt nok har der været tider, hvor jeg synes, det har været svært, og at jeg har overvejet min situation. Men jeg gjorde det også klart for dem, at jeg er mere motiveret til denne sæson end nogensinde før.
- Jeg har stadig så meget at give cykelsporten og specielt dette hold, at det skal se meget sort ud, hvis ikke jeg skal fortsætte ud over 2010, forklarer han.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker