Bjelland får rødt kort i Twente-comeback
Den danske landsholdsforsvarer Andreas Bjelland er tilbage på banen efter en mindre skadespause, men comebacket for hans hollandske klub Twente søndag eftermiddag kom ikke til at gå helt efter planen.
For i udekampen mod NAC Breda måtte den tidligere FC Nordsjælland-spiller kort inde i anden halvleg forlade banen med et rødt kort efter to advarsler.
På det tidspunkt førte Twente med 1-0, men med en mand i undertal lykkedes det ikke at holde føringen. Breda udlignede på et straffespark to minutter inde i dommerens overtid.
Twentes anden danske spiller, Kasper Kusk, var også med i startopstillingen, men blev ofret, da holdet efter Bjellands udvisning havde brug for at skifte en ny forsvarer ind.
Bedre gik det for danskerne i ADO Den Haag søndag eftermiddag. Den tidligere FC København-spiller Thomas Kristensen scorede sit holds første mål, da Groningen blev besejret 3-0.
Martin Hansen vogtede Den Haags mål og kunne derfor glæde sig over et clean sheet. Det var holdets første sejr i denne sæson.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned