Marit Bjørgen fortsætter med at dominere ved VM i nordiske discipliner i Oslo.
Den norske langrendsløber slog således til på 10 kilometer i klassisk stil mandag og tog dermed sin tredje guldmedalje ved stævnet på hjemmebanen.
- Jeg måtte grave virkelig dybt for at vinde dette guld. I bunden på bagsiden af Gratishaugen, skreg Åge Skinstad til mig, at jeg var to sekunder efter.
- Jeg troede, at han drillede. Men jeg bestemte mig for at give alt, så nu er jeg imponeret over mig selv, siger Marit Bjørgen til NRK.
Sølvet gik til polske Justyna Kowalczyk, der ellers førte det meste af løbet. Men i spurten var nordmanden stærkest. Bjørgen vandt med 4,1 sekunder.
- Jeg vidste, at Kowalczyk ville lægge hårdt ud, men jeg bestemte mig for at holde roen og køre mit eget løb, siger Marit Bjørgen.
Finske Aino Kaisa Saarinen vandt bronze. Hun var 9,7 sekunder efter Bjørgen.
Ud over guldet på 10 kilometer i klassisk sti har hun vundet VM-titlen i sprint og skiathlon. Norge hentede lørdag endnu en guldmedalje, da Petter Northug sejrede på 30 kilometeren. Norge har også vundet to medaljer af sølv og en enkelt af bronze.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned