Oliver Bjorkstrands første træningspas, torsdag i Ostrava i Tjekkiet. Foto: Jan Korsgaard/POLFOTOJan Korsgaard/POLFOTO
Oliver Bjorkstrand debuterer på ishockeylandsholdet fredag aften mod sin fars hjemland.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Det bliver en stor oplevelse for familien Bjorkstrand, når det danske ishockeylandshold møder USA fredag aften.
Ikke blot er både Patrick og Oliver Bjorkstrand på isen samtidig for første gang i den danske landsholdstrøje. Modstanderen er tilmed deres fars hjemland.
- Det er lidt specielt, fordi vores far er amerikaner. Jeg ved ikke, hvad han tænker, men han er rimelig stor USA-fan og holder altid med dem. Måske holder han med os denne ene gang. Det vil jeg da håbe, griner Oliver Bjorkstrand.
Bjorkstrand-brødrenes far, Todd, er en legende i dansk ishockey efter sine mange succesrige år som spiller og træner i Herning.
I 1990'erne var det på tale, at han skulle forstærke det danske landshold, og Bjorkstrand senior nåede to testkampe i rødt og hvidt, inden han fik kolde fødder.
Annonce
- Han overvejede at blive dansker, men der var åbenbart noget, der holdt ham fra det. De var lidt mere strikse med dobbelt statsborgerskab dengang, og han havde lidt svært ved at opgive sit amerikanske pas, siger Oliver Bjorkstrand.
Det 20-årige stortalent spiller til daglig i Portland Winterhawks i USA, og også blandt fredagens modstandere er der velkendte ansigter.
Bjorkstrand spillede en sæson med amerikanernes stjerneback Seth Jones i Portland, inden Jones rejste videre til Nashville, hvor han gled direkte ind på NHL-holdet.
- Jeg spillede kun et år med ham, for han skulle rimelig hurtigt videre til NHL. Han er en virkelig god spiller og en meget speciel back. Det bliver sjovt at møde ham igen, siger Oliver Bjorkstrand.
Danmarks kamp mod USA begynder klokken 20.15.
Oliver Bjorkstrands første træningspas, torsdag i Ostrava i Tjekkiet. Foto: Jan Korsgaard/POLFOTOJan Korsgaard/POLFOTO
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet