Bjørn og Hansen kæmper om sejr i Wales

Fredag blev en rigtig god dag for de danske golfspillere Thomas Bjørn og Søren Hansen.

Begge spillede habile runder på andendagen ved Wales Open i Newport og blander sig i den absolutte topstrid.

Endnu er ikke alle spillere færdige med fredagens 18 huller, men efter en runde i 68 slag ligger Thomas Bjørn på en foreløbig tredjeplads.

Danskeren er med samlet 137 slag efter de to første runder et enkelt slag dårligere end den førende duo, Marcel Siem fra Tyskland og Andrew Dodt fra Australien.

Søren Hansen gik runden i 70 slag, og han er kun to slag efter de førende som foreløbig nummer fire.

Både Thomas Bjørn og Søren Hansen er dermed klar til at spille med i weekendens finalerunder.

Det samme er den forsvarende mester, Jeppe Huldahl, som dog får svært ved at gentage sejren fra sidste år.

Huldahl har brugt 143 slag, et flere end blandt andre Søren Kjeldsen, som også kommer med i finalerunderne.

Til gengæld ser Anders Hansen og Mark F. Haastrup ud til at måtte droppe videre spil i weekenden, eftersom de er placeret længere tilbage i feltet.

/ritzau/

Golfspillerne Thomas Bjørn og Søren Hansen spiller med i toppen ved Wales Open, hvor flere danskere ser ud til at gå videre til finalerunderne i weekenden.

Offentliggjort Sidst opdateret