Blatter dropper at appellere 90 dages suspendering
Den suspenderede Fifa-præsident vil ikke appellere sin midlertidige karantæne på 90 dage, oplyser rådgiver.
Sepp Blatter vil ikke appellere beslutningen om at suspendere ham som præsident for Det Internationale Fodboldforbund, Fifa.
Det oplyser Blatters rådgiver, Klaus J. Stöhlker, over for det tyske nyhedsbureau dpa.
Ifølge Stöhlker vil det "ikke give mening" at appellere beslutningen, som torsdag blev truffet i Fifas etiske komité.
Her blev Sepp Blatter samt præsidenten for Det Europæiske Fodboldforbund, Uefa, Michel Platini, der også er vicepræsident i Fifa, suspenderet i 90 dage med mulighed for forlængelse i maksimalt 45 dage.
Ifølge Stöhlker modtog Sepp Blatter nyheden med ro, og han vil, når det bliver muligt, fortsætte sit arbejde med at planlægge Fifas ekstraordinære kongres. Den skal afholdes den 26. februar, hvor der skal vælges en ny præsident for Fifa.
- Det her sker i hans 40. år i Fifa. Han havde forestillet sig, at hans 40. år ville være en smule anderledes, men han er ikke overdrevent bekymret.
- Han vil nu opholde sig på sidelinjen for at bruge et fodboldudtryk, men han vil være tilbage om 90 dage, og så skal han forberede den store Fifa-kongres, siger Stöhlker.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker