Bliv undervist af landstræner

Det er ikke hverdagskost, at man kan blive undervist af en landstræner i håndbold. Men det er ikke desto mindre muligt de næste måneder.  
Vibeke Andersen, træner for målvogterne på det danske kvindelandshold, Kristian Kristensen, træner for det danske U/19 kvindelandshold og Claus Hansen, træner for det engelske herrelandshold og for det danske U/18 herrelandshold, er blandt de prominente navne i et omfattende program, som Lolland-Falsters Håndbold Forbunds nye uddannelsesudvalg har sammensat.
 
Udvalget består af formand Anne-Gitte Poulsen, Christina Dyja og Maria Buxbom samt konsulent og kursussekretær Janne Hansen.
 
Allerede i morgen aften gæster Kristian Kristensen Lalandia-Hallen i Rødbyhavn, hvor han over tre timer fra kl. 18.30 vil instruere i teknisk træning for bag-, fløj- og stregspillere.
 
Læs mere i Folketidende tirsdag.




Nyt uddannelsesudvalg spiller stærkt ud:

Offentliggjort Sidst opdateret