Bo Hamburger svarer kryptisk på dopinganklager fra 1998
Foto: Liselotte Sabroe /Scanpix
Liselotte Sabroe /Scanpix
En ny undersøgelse om doping i 1998 foretaget af det franske senat har bragt den tidligere cykelrytter Bo Hamburger i fedtefadet.
Den tidligere TVM-, Casino og CSC-rytter står på listen over ryttere, der har taget epo i 1998, selv om han tidligere har påstået, at han kun har brugt doping i årene 1995-97.
- Mit navn står på den franske liste over dopede ryttere i Touren 98-99. Min historie er fortalt til relevante myndigheder (ADD).
- Så til jer journalister! Der kommer ikke mere fra mig, før undersøgelsen er slut! Det er den eneste måde, der kan komme noget konstruktivt ud af det, skriver Hamburger på sin Facebook-side.
Hamburger henviser til, at han har talt med de danske antidopingmyndigheder i Anti Doping Danmark (ADD), og det må være nok, mener han.
- Jeg har valgt at sige de ting, jeg har sagt. Og mange af tingene står jeg ved. Skulle der være noget ud over det, så har jeg fortalt det til Anti Doping Danmark, siger Hamburger til bt.dk.
Den danske ekscykelrytter indrømmede for nogle år siden i en bog at have taget doping i karrieren. Hamburger sagde dengang, at han ikke var dopet i 1998, da han blandt andet kørte i den gule førertrøje i Touren.
- Cykelsporten kan ikke andet end stå under for de beskyldninger, at mange af os har brugt doping. Det har vi jo også. Hvad jeg har sagt tidligere, vil jeg stadig godt stå ved, siger han.
Direkte adspurgt, hvorvidt han var dopet i 1998 svarer Bo Hamburger til bt.dk:
- Det kan du sagtens spørge om, og så vil jeg sige "nej, det var jeg ikke" og "ja, det var jeg".
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde