Bødker mister Gretzky som træner

Wayne Gretzky er færdig som træner for Phoenix Coyotes i den amerikanske ishockeyliga, NHL.

Den levende legende, som var træner for blandt andre danske Mikkel Bødker, har selv valgt at trække sig og henviser til, at han er uønsket af Phoenix Coyotes kommende ejere, uanset hvem der kommer til at overtage ejerskabet af klubben.

- Det er en svær beslutning, som jeg har tænkt over længe. Vi havde alle håbet, at der ville være kommet en afklaring tidligere på måneden på situationen om ejerskabet af klubben, men det tager længere tid end ventet. Eftersom begge de parter, som byder på klubben, har gjort det klart, at jeg ikke passer ind i deres fremtidsplaner, kontaktede jeg manager Don Maloney og foreslog, at de begyndte at se sig om efter en træner til at erstatte mig, siger Wayne Gretzky i en meddelelse på sin hjemmeside.

Den 48-årige canadier nåede at træne Phoenix Coyotes i fire sæsoner. Som aktiv vandt han NHL-ligaen fire gange med Edmonton Oilers.

/ritzau/

Danske Mikkel Bødker skal have ny træner i ishockeyklubben Phoenix Coyotes, efter at legenden Wayne Gretzky har sagt op som træner.

Offentliggjort Sidst opdateret