Boe og Mogensen kom ned på jorden igen

Den danske superduo Mathias Boe og Carsten Mogensen er overraskende ude af Super Serie-turneringen Korea Open.

Doublen tabte torsdagens kamp i anden runde til de useedede kinesere, Wei Hong og Ye Shen, med 18-21 og 15-21.

De kinesiske modstandere skabte hurtigt et forspring i både første og andet sæt, som Boe og Mogensen ikke formåede at lukke.

Nederlaget kommer som lidt af en overraskelse for danskerne, der i slutningen af december vandt finalestævnet i sidste års Super Serie-turneringer. Den flotte sejr blev i juledagene skyllet ned med en triumf ved Copenhagen Masters.

Mathias Boe og Carsten Mogensen har i 2011 gjort det så godt i double, at de et halvt år før OL er af Danmarks medaljehåb ved legene i London til juli og august.

/ritzau/

Badmintonduoen Mathias Boe og Carsten Mogensen er færdige ved Korea Open efter nederlag til useedet par.

Offentliggjort Sidst opdateret