Boilesen om tomme tribuner: Ville hellere have publikum
Morten Olsen og Nicolai Boilesen, torsdag aften på pressemødet i Beograd, dagen før EM-kvalifikationskampen mod Serbien. Foto: Lars Poulsen/POLFOTO
Lars Poulsen/POLFOTO
Nicolai Boilesen bliver mere motiveret, når der er tryk fra tribunerne. Det kommer der ikke fredag i Beograd.
Landsholdets venstreback Nicolai Boilesen havde foretrukket, at fredagens EM-kvalifikationskamp mod Serbien blev spillet med et stort tryk fra tribunerne.
Det bliver dog ikke tilfældet, da serberne er blevet dømt til at spille to hjemmekampe uden tilskuere efter uroligheder i et opgør mod Albanien for en måned siden. Her opstod der tumult, efter at en drone med et storalbansk flag fløj ind over stadion.
- Publikum på Balkan er meget fanatisk. Det så vi selv, da vi spillede ude mod Albanien.
- Jeg kan selvfølgelig kun tale for mig selv, men jeg kan godt lide, at der er tryk på kedlerne. Det motiverer mig endnu mere, siger Nicolai Boilesen.
- Det er ens for begge hold, så jeg ved ikke, om man kan sige, at situationen er mere positiv for os end for serberne.
Venstrebacken har en gang tidligere i karrieren prøvet at spille en vigtig kamp for tomme tribuner.
- Jeg har prøvet det i en pokalkamp for Ajax. Det er en underlig følelse, siger Boilesen.
Landstræner Morten Olsen ærgrer sig over, at den vigtige kamp skal spilles uden publikum.
- For fodboldens og topsportens skyld er det ærgerligt, for jeg tror, at elitesportsfolk helst vil helst spille for et publikum. De vil ikke spille for sig selv.
- Men nu kan vi gå ud og øve os i det, siger Olsen inden den afsluttende træning på stadion i Beograd.
Både Danmark og Serbien har hårdt brug for en sejr efter en knap så god start på kvalifikationen. Danskerne har fire point for tre kampe, mens serberne - efter skandalekampen mod Albanien - har et enkelt point efter to gruppekampe.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet