Den amerikanske boksestjerne Floyd Mayweather vender tilbage i ringen 5. maj næste år, og hans rådgiver siger til ESPN, at en kamp mod den filippinske superstjerne Manny Pacquiao er det største ønske, Mayweather har.
- Vi kigger efter den største kamp overhovedet muligt, og vi ved alle, hvad det betyder. Det er mod ham den lille gut, siger Mayweather-rådgiveren Leonard Ellerbe provokerende om Pacquiao.
- Floyd har tydeligt fortalt os, hvad han ønsker. Han vil have den allerstørste kamp, og den skal finde sted i maj 2012, lyder det fra Ellerbe.
Tilbage i 2009 var der lange og udmattende forhandlinger om en kamp mellem Mayweather og Pacquiao, som regnes for to af sportens største navne overhovedet.
Dengang blev kampen dog ikke til noget, fordi Mayweather insisterede på, at Pacquiao skulle igennem ekstra blodprøver, hvis en kamp skulle realiseres.
Den slags ville Pacquiao ikke finde sig i, og han lagde sag an mod Mayweather for at mistænkeliggøre filippineren for doping. Den sag er endnu ikke afgjort.
Mens Mayweather først vil i ringen 5. maj næste år, så skal Pacquiao i ringen 12. november i år mod Juan Manuel Marquez.
Mayweather var senest i ringen i september i år, hvor han besejrede Victor Ortiz.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned