Bolddreng-sparket: FA kigger på Hazards røde kort
Chelsea-profilen Eden Hazard fik et bizart rødt kort, da London-holdet onsdag aften blev sendt ud af Liga Cup-semifinalen af Michael Laudrups Swansea.
Belgieren fik i slutfasen det røde kort for at have sparket en bolddreng, som ikke havde alt for travlt med at aflevere bolden til Swanseas målmand.
Ifølge Sky Sports er det engelske fodboldforbund (FA) i gang med at se tv-billeder igennem for at beslutte, om en disciplinærsag skal åbnes mod midtbanespilleren.
Det var 10 minutter før tid, Hazard fik direkte rødt kort for at sparke til den liggende bolddreng, der var væltet og lå oven på bolden.
Hazard sparkede til både bold og dreng, formentlig i et lidt overivrigt forsøg på at få vristet bolden løs.
Chelsea-spilleren har i et interview til klubbens egen tv-kanal undskyldt sin handling:
- Drengen lagde hele sin krop over bolden, og jeg forsøgte bare at sparke til bolden, og jeg mener, at jeg sparkede til bolden og ikke til drengen. Jeg undskylder.
- Bolddrengen kom ind i omklædningsrummet, og vi talte kort sammen, og jeg undskyldte, og drengen undskyldte også, og det er forbi. Undskyld.
Politiet rejser ikke en sag på baggrund af episoden, og Chelsea-manager Rafael Benitez mener også, at sagen er lukket.
- De (Hazard og bolddrengen, red.) undskyldte over for hinanden. De talte sammen. Drengen ved, at han trak tiden. Hazard var frustreret og forsøgte at få bolden tilbage, sagde Benitez efter 0-0-kampen, som sendte Chelsea ud med samlet 0-2.
Swansea-manager Michael Laudrup afviste efter kampen, at bolddrengen var instrueret i at holde på bolden for at trække tiden.
- Nej, nej. Jeg tror, at han blev skubbet og lå oven på bolden. Jeg kan forstå frustrationerne, når man er bagud, lød det fra danskeren.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde