En redningsaktion var ikke nok til at redde Boldklubben Frem fra konkurs. Fodboldklubben meddeler på sin hjemmeside, at den ikke har midlerne til at overleve.
- BK Frem A/S kan ikke betale enhver sit og må derfor indgive konkursbegæring, meddeler klubben.
- Træner Christian Andersen og hans team tog på fantastisk vis fat på at sammensætte en spillertrup af de spillere, der blev tilbage, og en masse nye unge spillere kom til. Alle i truppen har knoklet. Men det held, og de ofte små marginaler, som der skal til i fodbold, har desværre ikke været på vores side. skriver klubben.
Frem rykkede i sidste sæson ud af 1. division og skulle således have spillet i den tredjebedste fodboldrække fra den kommende sæson.
Nu bliver klubben, der senest spillede i Superligaen i 2004, i stedet tvangsnedrykket til Københavnsserien.
Klubbens licens bliver overdraget til amatørafdelingen, som skal drive klubben videre.
Frem har før prøvet at blive tvangsnedrykket. Det skete også i 1993, da klubbens dårlige økonomi medførte degradering til Danmarksserien.
Frem har vundet seks danske fodboldmesterskaber, det seneste dog tilbage i 1944.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde