De tre spillere benyttede lejligheden til at slå et smut forbi hospitalet, eftersom Bolton-mandskabet alligevel er i London.
Holdet møder Tottenham på White Hart Lane i London tirsdag aften for at spille den kamp, der blev afbrudt som følge af Muambas kollaps på banen.
Bolton-manager Owen Coyle forklarer, at Muamba er rørt over den megen opmærksomhed, han har fået, siden hjertet pludselig stoppede med at slå i 78 minutter.
- Når vi overhovedet vælger at spille kampen mod Tottenham, er det, fordi Fabrice har det meget bedre, siger Owen Coyle ifølge Daily Mail.
I interviewet joker Bolton-manageren også med, at Muamba efter sigende faldt i søvn, da han lørdag så sine holdkammerater på tv.
Bolton vandt kampen over Blackburn med 2-1.
- Jeg ved ikke, om han stadig tror, det blev 2-0, siger Coyle.
- Man må forstå, at for os der var til stede sidste lørdag, er det utroligt, at han nu kan sidde op og se kampen.
Tottenham og Bolton mødes klokken 20.30 i en kamp, der vil blive temmelig speciel for mange af spillerne, mener Boltons manager.
- Det bliver meget emotionelt, lyder det fra Owen Coyle.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde