Booket hal rykker dansk møde med de tyske europamestre
Testkampen mellem Danmark og Tyskland bliver rykket fra fredag til lørdag. Der var optaget i hallen i Köln.
Håndboldlandskampen mellem Danmark og Tyskland i Köln på fredag er blevet rykket til lørdag på grund af dobbeltbooking af hallen.
Det meddeler Dansk Håndbold Forbund (DHF) tirsdag aften efter at have fået beskeden fra kollegerne i det tyske håndboldforbund.
- Årsagen er, at arenaen var blevet dobbeltbooket, så selv om der allerede var solgt over 13.000 billetter til kampen, har tyskerne har været nødt til at flytte kampen, skriver DHF på sin hjemmeside.
Det betyder, at kampen mellem Mikkel Hansen og co. og de tyske europamestre flyttes fra fredag klokken 20.15 til lørdag klokken 15.45.
Dagen efter kampen vender de danske håndboldherrer atter snuden mod nord, hvor destinationen er Herning.
Her skal holdet forberede sig til OL-kvalifikationen, som spilles i den midtjyske by fra 8.-10. april.
Danmark skal møde Kroatien, Norge og Bahrain, og det er de to bedste hold fra gruppen, som sikrer sig en billet til OL i Rio de Janeiro til sommer.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker