Der er ikke mange dage til, U/21-landstræner Keld Bordinggaard skal have et svar fra Christian Eriksen, Simon Kjær og Nicklas Bendtner angående den forestående EM-slutrunde på dansk grund.
- Det bliver 40 spillere, som alle vil være til rådighed til slutrunden. Det ville være at slæbe dødvægt med, hvis jeg tog spillere med i dén trup, som ikke er interesseret i at spille selve turneringen, siger Keld Bordinggaard til tipsbladet.dk.
Bordinggaard skal udtage en EM-bruttotrup på 40 mand på torsdag i næste uge, og inden da skal han have en snak med de tre A-landsholdsspillere.
- Jeg skal have de afgørende samtaler med dem i den kommende uge. Det er helt åbent, om vi får dem at se til slutrunden, siger Bordinggaard.
De tre unge profiler har endnu ikke fortalt U/21-landstræneren, om de vil med til EM-slutrunden, eller de i stedet vil holde ferie.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde