Bordtennishåb er to gange røget i sort hul efter OL
Jonathan Groth indleder lørdag aften OL i Paris. (Arkivfoto). Foto: Jung Yeon-JE/Ritzau Scanpix
Jonathan Groth kæmpede med motivationen efter OL i Rio og Tokyo, og det vil han lave om på i tredje forsøg.
Den rutinerede danske bordtennisspiller Jonathan Groth indleder lørdag karrierens tredje OL.
Den 31-årige dansker husker de to første gange som noget af det største i karrieren. Men legene kan også have en bagside, da motivationen risikerer at dale, så snart OL-dagene er overstået.
Det oplevede Groth, da han var med første gang i Rio i 2016, og det gentog sig efter OL i Tokyo for tre år siden.
- Den her gang har jeg sagt til mig selv, at der også er et liv efter OL.
- Jeg håber ikke, at jeg bliver ramt af en OL-blues, som det er sket de andre gange. Både første og anden gang kæmpede jeg virkelig med motivationen bagefter, siger Jonathan Groth.
- Det er naturligt, for man er jo et menneske med følelser, og efter OL bliver det september, oktober og gråvejr. Det er ikke lige de samme sjove turneringer, der er bagefter. Det er jo ikke OL hver uge, siger han.
Til legene i Paris forsøger han at sætte pris på, at han i kortere perioder af sin karriere rent faktisk får lov til være med til verdens største sportsbegivenhed.
De seneste måneder har forberedelsen til legene i Frankrigs hovedstad opslugt så megen tid, at han også ser frem til at være mere sammen med sin hustru, som i øvrigt er stor sportsfan.
- Min hustru glæder sig supermeget til OL.
- Men hun synes, at de seneste måneder har været hårde, og det synes jeg også selv, siger Jonathan Groth.
Målet i Paris er, at han skal kunne se sig selv i øjnene og vide, at han har gjort sit bedste.
- Så kan man ikke gøre mere. Forhåbentlig vil jeg så være stolt af min præstation. Og så må resultatet være, som det er, siger han.
Jonathan Groth viste for blot to måneder siden, at han godt kan tage kampen op mod de bedste, da han slog verdensranglistens daværende nummer seks, kineseren Gaoyuan Lin.
Lørdag aften indleder danskeren OL-turneringen i herresingle mod Luka Mladenovic fra Luxembourg. Det sker klokken 20.45. Danmark har desuden Anders Lind med i singlerækken.
Længere henne i OL-programmet er både Groth og Lind også med, når holdturneringen går i gang. For første gang nogensinde har Danmark kvalificeret sig til holdkonkurrencen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned