Brasilianske medier: Den største skam i historien
De brasilianske aviser og netmedier er enige om at fordømme landsholdets historiske 1-7-nederlag til Tyskland i VM-semifinalen.
"En historisk skam" står der på avisen Folha de S. Paulos hjemmeside.
Avisen, der er en af landets største og mest indflydelsesrige, pointerer, at et værtsland aldrig tidligere i historien har tabt så stort ved et VM. Klummeskribenten Juca Kfouri skriver desuden, at brasiliansk fodbold nu er reduceret til støv.
Tv-stationen Globo kalder på sin hjemmeside nederlaget for den største skam af alle. Resultatet bliver kaldt en katastrofe.
Internetavisen UOL følger samme spor. Her beskrives nedturen som det mest skammelige resultat i brasiliansk fodboldhistorie.
I Tyskland er stemningen naturligvis helt anderledes. Avisen Bild skriver på sin forside "uden ord", mens fodboldmagasinet Kicker kalder storsejren for "vanvid, utroligt og uforståelig".
Joachim Löws tyske landshold skal på søndag møde Holland eller Argentina i VM-finalen, mens Brasilien dagen forinden skal spille bronzekamp.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker