Bredden er landsholdets hemmelige EM-våben
Før mellemrunden blev skudt i gang ved håndbold-EM søndag eftermiddag, skulle man helt ned til en delt 17.-plads for at finde Stine Jørgensen, der med 13 mål er mest scorende dansker.
Til gengæld er det de færreste hold ved EM, der kan prale af en bredde, som der er i den danske trup, hvor en halv snes forskellige spillere typisk kommer på listen over målscorere i hver kamp
- Det er vores kæmpe styrke. Vi har altid nogen, der er klar til at tage over, siger højrefløjen Kristina Bille.
- Vi har ikke én profil, men vi supplerer hinanden godt, og det kan man også se på vores målscoring. Der er rigtig mange, der scorer mål, siger hun.
Hun savner ikke en bomber, som montenegrineren Katarina Bulatovic, der fra højre back hamrede 23 bolde i kassen i de første tre kampe.
- Hvad hvis den person så ikke lige rammer niveauet? Så er det bedre, at mange andre byder sig til og har lyst og mod til at tage chancen, siger Kristina Bille.
I den danske trup håber man også, at det vil hjælpe holdet på længere sigt, at ansvaret ligger på mange skuldre, og spilletiden er blevet pænt fordelt mellem spillerne.
Ikke mindst nu, hvor mellemrunden starter med et brag med kampe to dage i træk og dermed meget lidt tid til at hvile stængerne.
- Der er ikke syv, der er fuldstændig smadrede, fordi de har spillet tre hårde kampe, siger playmakeren Lotte Grigel.
- En anden fordel er, at når modstanderne skal lægge taktik mod os, kan de ikke sige, at de bare skal tage den og den ud af spillet, for så er der bare to andre, der slår til, mener hun.
Danmark møder Tjekkiet i den første kamp i mellemrunden i eftermiddag klokken 16.10.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned