Matti Breschel skal udelukkende bruge onsdagens lille belgiske løb Scheldeprijs som opvarmning til weekendens Paris-Roubaix.
Det fastslår Team Saxo Bank-rytteren, der er en af favoritterne til søndagens nordfranske brostensklassiker.
- Jeg skal bare ud og have åbnet lidt op for hanerne igen. Det er bare for at holde systemet i gang. Det er ikke noget, jeg stresser over. Jeg skulle have været ude og træne under alle omstændigheder, siger Matti Breschel.
Normalt ville han have kørt Gent-Wevelgem onsdag, men det er blevet flyttet. Og derfor byder dagen på det 205 kilometer lange Scheldeprijs.
- Jeg skal bare ud og tage det stille og roligt. Jeg skal ikke ud og forsøge at lave resultater. Det føler jeg ikke, at jeg har brug for. Jeg har ligesom vist, at jeg er godt kørende for tiden, siger Matti Breschel.
For to uger siden tog han sin største sejr i et endagsløb, da han efter 20 kilometers solokørsel vandt Dwars door Vlaanderen i overbevisende stil.
Og i søndagens Flandern Rundt var han en af de ryttere, der var bedst kørende, inden mekaniske problemer med cyklen betød, at han måtte lade sig falde tilbage.
- Det vigtigste for mig nu bliver at holde fuld fokus på søndagens løb, siger han.
Torsdag skal Team Saxo Bank-truppen ud og teste ruten til Paris-Roubaix - et løb, som holdet vandt i 2006 og 2007 ved henholdsvis Fabian Cancellara og Stuart O'Grady.
Efter sin sejr i Flandern Rundt er Fabian Cancellara favorit til at vinde Paris-Roubaix.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde