Breschels vikar vinder brostenspremiere

Matti Breschels holdkammerat Sebastian Langeveld skrev sig ind blandt de store specialister på brosten, da han lørdag vandt en imponerende sejr i Omloop Het Nieuwblad.

Dermed beviste Sebastian Langeveld, at Rabobank også kan uden den danske klassiker-kaptajn.

Den 26-årige hollænder kørte alene af sted med mere end 50 kilometer til mål, men senere lykkedes det spanieren Juan Antonio Flecha at komme op.

I spurten var Sebastian Langeveld dog bedst mod sin tidligere holdkammerat Flecha, som vandt løbet sidste år.

Det hollandske Rabobank-hold har før været tredjehjul på brostenene mod de belgiske mandskaber Quick-Step og Lotto, men denne lørdag var Rabobank overlegent.

Ud over Sebastian Langeveld spillede også Mattis Breschels kaptajnkollega Lars Boom en fremtrædende rolle.

Sæsonåbningen på de belgiske stenveje var en barsk omgang igen i år, da vejret havde præpareret vejene i Østflandern med mudder.

Flere af favoritterne så også ud til at være ramt af tunge vinterben med 50 kilometer igen. Den populære belgier Tom Boonen viste tidligt, at han gerne ville være med, da han kørte først op ad Taaienberg.

Men Boonen kunne ikke følge med, da Langeveld slog sit hul og siden øgede afstanden til forfølgerne stort set hele vejen til mål.

Løbet blev afviklet uden radiokommunikation mellem sportsdirektører og ryttere.

/ritzau/

Knæskadede Matti Breschel kunne konstatere, at holdkammeraten Langeveld på Rabobank også kan køre på brosten.

Offentliggjort Sidst opdateret