Brian Magee: Skuffet men afklaret
To gange har Brian Magee rejst sejrrigt fra Danmark takket være slag til kroppen, men lørdag aften i timen efter midnat var det selvsamme våben, der gjorde det af med nordireren i tredje runde, da han blev knockoutet af Mikkel Kessler i Herning.
Allerede i anden omgang var Brian Magee i gulvet første gang, og det var den første lige højre i navlehøjde, der grundlagde Kesslers sejr, sagde nordireren bagefter.
- Det første slag han ramte mig med til kroppen, det sårede mig hårdt. Jeg kunne ikke komme mig over det. Jeg prøvede med finter og med at holde, men det lykkedes ikke, siger Brian Magee.
Den 37-årige nordirer, der var for stærk for både Mads Larsen og Rudy Markussen, havde ingen undskyldninger.
- Jeg har trænet hårdt i tre måneder og var forberedt så godt som muligt. Det er, hvad der sker i boksning, kropsslag er svære at komme sig over.
- Jeg er skuffet og ked af det lige nu, men det er gamet. Jeg har været her to gange før, hvor jeg vandt, så på den måde har jeg gode minder om Danmark, siger Brian Magee.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned