Brøndbys forsvar skal blive bedre til at forsvare sig mod dødbolde. De seneste to nederlag er afgjort efter Brøndby-fejl på standardsituationer.
FC København scorede to mål efter hjørnespark i 3-0-sejren over Brøndby i den danske pokalturnering. Det er ikke godt nok, mener Brøndby-anfører, Clarence Goodson.
- Det skal vi bestemt arbejde på at forbedre. Vi har indkasseret tre mål på dødbolde i de seneste to kampe, og vi har ellers tidligere i sæsonen været gode til at forsvare os ved dødbolde, siger Clarence Goodson.
- FCK er meget stærke på dødbolde. De er helt klart det bedste hold i ligaen på dødbolde, så det er svært at hamle op imod. Men vi må blive ved at prøve.
- Vi skal indarbejde Auris nye taktik og blive ved at se frem ad og skaffe resultater, fastslår amerikaneren.
Den centrale forsvarsspiller afviser, at det var ham, der skulle have dækket 3-0-målscoreren Sølvi Ottesen op. Det var derimod Mikael Nilsson, som helt tabte sin markering.
- Jeg vil være nødt til at kigge på taktiktavlen, men jeg tror, det var ham (Mikael Nilsson, red.). Jeg var den fri mand, som skulle forsøge at heade bolden væk, forklarer Clarence Goodson.
Brøndby skal op på hesten igen, og det skal ske hurtigt, for holdet er nummer 10 i Superligaen.
- Vi skal have smil på. Vi er alle velsignet med nogle gode jobs og må nyde det, vi laver. Vi er nødt til at kæmpe for at spille i denne trøje, for alle er utilfredse med at tabe, fastslår Clarence Goodson.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned