Brøndby-direktør: Vi vil tilbage i toppen

Anders Bjerregaard sagde selv op som sportschef i Brøndby. Han blev ikke fyret. Det oplyser Brøndby-direktør Frank Buch-Andersen.

- Jeg har fået en opsigelse af Anders, og det er det, som vi nu har effektueret. Anders har sine årsager, og det tager jeg til efterretning. Det er så min opgave at finde en ny sportschef. Vi er i gang med at genrejse Brøndby, og det projekt skulle gerne ende med, at vi bliver Danmarks bedste fodboldklub igen, siger Frank Buch-Andersen.

Den ny sportschef skal være med til at genrejse Brøndby, som de seneste år har leveret skuffende resultater.

- Jeg leder efter en profil, som passer til os, og som jeg mener kan stå i spidsen for det projekt, fastslår Brøndby-direktøren.

Brøndby har tabt de seneste fire SAS Liga-kampe og har lukket tredjeflest mål ind af alle i ligaen, kun overgået af bundklubberne Randers FC og HB Køge. Derfor kan en af sportschefens nye opgaver være at finde en defensiv forstærkning, som kan lukke hullerne bagude.

- Det vil vi evaluere på i de næste måneder. Vores målsætning er, at vi skal spille med i Europa næste år og lykkes med at blive nummer tre i denne sæson. Vi er seks point efter Esbjerg på tredjepladsen, og vi skal have et hold, som er i stand til at løfte den opgave, siger Frank Buch-Andersen.

Hvis det ender med nye spillerindkøb, så skal de have de rette lederegenskaber, som er noget af det, Brøndby har savnet i den senere tid.

- Vi vil gerne have flere ledertyper. Skal vi ud at hente nye spillere, så er det en egenskab og karakter, vi også vil have i fokus, siger Frank Buch-Andersen.

/ritzau/

Brøndby-direktør Frank Buch-Andersen skal finde en ny sportschef efter Anders Bjerregaards exit. Han skal være med til at gøre klubben til Danmarks bedste igen.

Offentliggjort Sidst opdateret